خانه کسب و کار نقش مشاغل خانگی برای اشتغال پایدار

نقش مشاغل خانگی برای اشتغال پایدار

0 ثانیه خوانده شده
۰
0
24

امروزه کسب و کارهای خانگی به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می شوند و بسیاری از افراد جوامع مختلف از این طریق به اشتغال پرداخته و به درآمدزایی رسیده اند. این مشاغل و فعالیت هایی که در منازل و بدون پیچیدگی های اداری و سازمانی صورت می گیرد، از بازدهی نسبتا بهتری نسبت به فعالیت مشابه در مراکز تولیدی متمرکز برخوردارند.

 قابلیت انجام این نوع کسب و کار در منزل سبب ایجاد مزایای بسیاری برای فعالان آنها می شود که از جمله می توان به ایجاد توازن بین مسئولیت های خانوادگی زنان و اشتغالی آنان، حذف هزینه های مربوط به واسطه گری، بازاریابی و تبلیغات کلان، خرید، رهن و اجاره کارگاه، صرفه جویی در مخارج ایاب و ذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه های کار خانوادگی و حتی فامیلی، نداشتن استرس برای سرموقع رسیدن به محل کار، کاهش حجم ترافیک شهری و امکان انتقال تجربه های شغلی از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضای خانواده اشاره کرد.

دکتر عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی توسعه و رشد اقتصادی اشتغال محور را حایز اهمیت می داند و می گوید: رشد اقتصادی کفایت نمی کند و صرفا با افزایش رشد اقتصادی، کاهش فقر و بیکاری رخ نمی دهد. رشد و گسترش اشتغال پایدار برای مجموعه دولت بسیار حایز اهمیت است و وزارت کار قصد دارد با عملیاتی کردن و فراگیر شدن موضوعات کلان مثل طرح مشاغل خانگی از میزان بیکاری و حتی رکود در فضای اقتصادی کشور بکاهد.

 برنامه های معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغالی و همچنین دیگر برنامه های وزارت متبوع نظیر ایجاد بانک اطلاعات تأمین مالی از همه دستگاه ها، ایجاد سیستم اطلاعات بازار کار، فعال سازی سامانه رصد و به روزسازی اطلاعات که قرار است به صورت سراسریدر کل کشور عملیاتی شود.

وی مهم ترین مشکل در اشتغال را وجود نیروی انسانی با تحصیلات دانشگاهی و عدم وجود شغل مناسب برای آنها می داند و می افزاید: مهم ترین موضوع عدم تطابق آموزش با نیاز بازار کار است. ما قصد داریم این وضعیت ناهمگون را در قالب طرح ها و پروژه هایی از جنس بنگاه های کسب و کار و فعالیت های خرد وابسته به نسبت مناطق تعیین شده اجرایی کنیم تا معلوم شود در هر منطقه چه فعالیتی باید صورت بگیرد که مناسب با شرایط اقلیمی، بومی، اجتماعی و اقتصادی هر ناحیه و استان باشد.

رشته های گوناگون در سراسر کشور

به گفته منصوری در ابتدای کار و ساماندهی طرح اجرای مشاغل خانگی، ۲۱۴ رشته – شغل تعیین شده بود که با اقدامات و شناسایی های صورت گرفته، این تعداد به ۳۰۴ مورد رسیده است. مشاغل خانگی در شش دسته اصلی مشخص شده است که هر کدام از دسته های اصلی به زیرشاخه های متعددی تقسیم بندی می شود.

توسعه مشاغل خانگی با توجه به محدود شدن کشاورزی در برخی از نقاط کشور با افزایش واحدهای تولیدی کوچک و متوسط با سرمایه کم، اشتغالی پایدار در دستور کار وزارت کار و سایر نهادهای همکار مانند سازمان فنی ۹ حرفه ای، سازمان میرات فرهنگی ۹ گردشگری قرار دارد که آن را دنبال می کنیم.

وی در مورد تعداد مجوزهای صادر شده و شاغلان در این حوزه می گوید: آمارهای موجود به صورت استانی جمع آوری و پردازش می شوند، ولی تا به حال بیش از ۳۰۰ هزار مجوز برای پرونده های ثبت شده صادر شده که بیش از نیمی از متقاضیان در صف دریافت

در سال جاری هم بیش از ۹۰۲ هزار مجوز در استان ها با همکاری دستگاه های مربوطه صادر شده که ۱۷ هزار مورد به اخذ تسهیلات منجر شده است و با توجه به تعهدات دستگاه های اجرایی در زمینه اشتغال، از تعداد ۶۶ دستگاه، ۲۵ دستگاه در راستای این تعهدات فعالیت کرده اند.

شرایط کاری

منصوری در مورد چگونگی برخورداری از این امکانات و تسهیلات برای راه اندازی مشاغل خانگی می گوید: طبق سیاستهای دولت جهت اشتغال زایی و افزایش تولید ملی در لایحه بودجه هر سال تسهیلاتی برای مشاغل خانگی، خوداشتغالی و توسعه تولیدی ها و کارخانجات در نظر گرفته می شود. توضیحات کاملی در سایت وزارت کار و ادارات کل استان ها درج شده است. اول از همه ثبت نام و انتخاب شغلی از زیر شاخه های شش گروه اصلی است.

بعد از انجام فرآیند ثبت نام و تشکیل پرونده به مراکز و دستگاه های مربوط معرفی می شوند تا برآورد هزینه ای برای کسب وکار صورت بگیرد. وام های خوداشتغالی از ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون پرداخت می شوند، زمان بازپرداخت این وام ها چهار ساله و پنج ساله است. نرخ بازپرداخت تسهیلات بستگی به فعالیتی دارد که فرد متقاضی می خواهد در آن کار کند، که بین ۴۰ تا ۱۰ درصد متغیر است، ولی به طور معمول ۶ درصد تعیین می شود.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمدرضا شمس
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آموزش ترفند های حرفه ای تلگرام قسمت چهارم

سه قسمت از سری آموزش های ترفند های حرفه ای تلگرام رو باهمدیگه پشت سر گذاشتیم و به قسمت آخر…