خانه کسب و کار دولت ها چگونه می توانند در توسعه ی کسب وکارهای کوچک نقش موثری ایفا کنند؟

دولت ها چگونه می توانند در توسعه ی کسب وکارهای کوچک نقش موثری ایفا کنند؟

0 ثانیه خوانده شده
۶
0
40

اواخر سال ۱۹۷۰ چینی ها در وضعیت اسفناکی قرار گرفته بودند، تا جایی که مردم غرق در فقر و گرسنگی شده بودند. از این رو، آن ها خطر را به جان خریدند و تصمیم به انجام کارهایی گرفتند که در آن زمان برای دولت شان غیرقابل تصور می نمود. آنها کومونهایی تشکیل دادند، به صورت مخفیانه زمینهای کشاورزی را بین خود تقسیم کرده و شروع به کشاورزی کردند.

کومون در واقع نوعی کار جمعی است که در آن مالکیت خصوصی بر ابزارهای تولیدی وجود نداشته و افراد به طور یکسان از حاصل کار جمعی برخوردار می شوند.

در عرضی یک سال، کومونها چین را تبدیل به یکی از مرفه ترین جوامع جهان کردند. با حمایت دولت این اتفاق به یکی از بزرگترین انقلاب های سوسیالیستی جهان تبدیل شد و میلیونها نفر در چین را به مدت چند دهه از فقر و گرسنگی نجات داد. کسب وکارهای کوچک و خصوصی امروزه دقیقا مشابه کومونهایی عمل می کنند که چند دهه ی پیش در کشورهای مختلف فعالیت داشتند.

در جهانی به ستوه آمده از فقر، کسب و کارهای کوچک و خصوصی نه تنها به کاهش درد و

رنج مردم کمک می کنند بلکه به گسترش طبقه ی متوسط در جامعه کمک می کنند. جوامعی که در آن طبقه ی متوسط بزرگ ترین بخش از جامعه را تشکیل دهد، دارای تاریخ طولانی و ثبات اجتماعی و سیاسی هستند.

اما این موضوع کاملا دوطرفه هست، همان طور که کسب و کارهای کوچک و خصوصی تاثیر بسزایی در موفقبفقبت دولتها و کشورها دارد، سیاستهای دولتی نیز می تواند تاثیر بسزایی در رشد و ارتقای کسب و کارهای کوچک داشته باشد.

بخش خصوصی در کشورهای بزرگ و توسعه یافته ای مثل آمریکا نقش کلیدی ای در افزایش فرصتهای شغلی، رشد اقتصادی و توسعه ی زیرساختهای صنعتی دارند و بدون وجود چنین بخش هایی اقتصاد آن ها دچار سقوط می شود. اما در کشورهای خاورمیانه خصوصا ایران به دلیل این که نفت بخش بزرگی از اقتصاد را تحت پوشش قرار داده، چرخ اقتصاد در حال چرخیدن هست و دولت اصلا نیازی به کسب وکارهای کوچک ندارد تا از آنها حمایت کند.

اما چندین مشکل اساسی در چنین اقتصادهایی وجود دارد، اول این که منابع نفتی محدود هستند و دوم این که درآمدهای نفتی تحت تاثیر عوامل مختلفی هستند و خود کشورها در تعیین قیمت نفت نقشی ندارند، لذا احتمال سقوط چنین اقتصادهایی بسیار بیشتر از سایرین است.

از طرف دیگر، اقتصاد مبتنی بر نفت شمشیر دولبه هایی است که اگر از درآمدهای حاصل از آن به درستی استفاده نشود می تواند به نابودی اقتصاد منجر شود. ما دارای منابع نفت غنی هستیم و هم اکنون نیز درآمد زیادی از آن کسب می کنیم، کارشناسان معتقدند اگر بتوانیم به شیوهای صحیح از درآمد ناشی از نفت بهره بگیریم، به سرعت می توانیم وضعیت اقتصادی کشور را بهبود بخشیم.

خوشبختانه هم اکنون ما در حال تغییر وضعیت از اقتصاد نفتی به سمت اقتصاد خودمحور و محرک هستیم، کارشناسان دولتی و همچنین مردم دید مناسبی نسبت به درآمدهای نفتی کسب کرده اند و می دانند که این درآمدها باید در جهت توسعه ی کسب وکارهای کوچک به کار گرفته شود تا اندکی رشد در اقتصاد ایجاد شود. بنابراین دولت می تواند نقش عمده ای در بهبود وضعیت داشته باشد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

برای بهبود وضعیت چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بسیاری از افراد معتقدند در کشور ما فرهنگ کارآفرینی وجود ندارد، اما من معتقدم در کشورهایی مثل کشور ما که رشد کسب و کارهای کوچک و خصوصی در مرحلهای ابتدایی متوقف می شود، می توان گفت فرهنگ حمایت از کسب وکارها وجود ندارد. همه دوست دارند کسب و کار خودشان را داشته باشند و نقش موثری در جامعه ایفا کنند، اما به دلیل سختی ها و چالش های بسیاری که در این راه وجود دارد معمولا از انجام آن منصرف می شوند.

سرمایه گذاری به راحتی در دسترس باشد

زمانی که دوران کودکی ام را سپری می کردم، پدرم مشغول فروش فرش بود و تعدادی فروشکاه فرش داشت. معلم انشای ما خواسته بود تا در مورد شغلی که پدران مان زندگی شان را صرف آن کردهاند انشایی بنویسیم. برای این که بتوانم به خوبی شغل او را توصیف کنم، از وی در این مورد سوال کردم. او گفت “من یک کارآفرین هستم” کارآفرین کسی هست که ریسک می کند و از پول های خود استفاده می کند تا پولی بیشتری کسب کند.

اگر دولتی می خواهد فرهنگ راه اندازی کسب و کارهای کوچک را ترویج کند، باید سیاستهایی را اتخاذ کند تا خطرات کارآفرینی به کمترین میزان خودش برسد. به این ترتیب مردم تمایلی بیشتری به ترک شغل خود و آغاز کسب وکارهای خصوصی خواهندداشت.

آموزش مهارتهای کارآفرینی در جهت رشد اکوسیستم

یکی دیگر از ملزومات ساخت کسب و کارهای موفق آموزش مهارت های کارآفرینی است. هر کسب وکار کوچکی که شکل می گیرد لزوما موفق نمی شود. شهروندان علاقه مند به کارآفرینی باید قادر به یادگیری مهارتهای کسب وکاری باشند. دولت ها می تواند با راه اندازی مراکز رشد کسب و کار نقش موثری در آموزش این مهارت ها داشته باشند.

چنین مراکزی به کسب وکارها جهت رشد خدماتی ارائه می کند. به طور معمولی، مراکز رشد کارآفرینی با دانشگاه ها، اساتید و متخصصان در ارتباط است تا تخصصی های آن ها(از فروش و بازاریابی تا قانون و مالیات) را به کارآفرینان جدید انتقال دهد.

تشویق و ایجاد امکانات کافی جهت کارآفرینی 

نه تنها کارآفرینان باید برای مهارتهای لازم برای کارآفرینی را کسب کنند، بلکه باید برای کارآفرینی تشویق هم بشوند. در بسیاری از کشورهایی که اقتصاد قوی دارند، دولت به کسب و کارهایی که در بهبود جامعه نقش موثری دارند جوایزی اهدا می کند.

محافظت از مالکیت معنوی کسب و کارهای کوچک

هر دولتی نیاز دارد که از نوآوری های کارآفرینان محافظت کند و قوانینی را در این حوزه تصویب کرده باشد. کارآفرینان احتمالا اختراعات مختلفی در حوزه ی مشکلات اجتماعی داشته باشند، لذا داشتن سیاستهایی که از حق اختراع، کپی رایت و… حمایت کند برای رشد کسب وکارها و اقتصاد ضروری به نظر می رسد.

همان طور که دیدید دولتها نقش موثری در ایجاد و رشد و کسبوکارهای کوچک دارند، مشکل اساسی که کسب وکارهای ما دارند عدم حمایتهای دولتی است که با اجرایی شدن

اقدامات ذکر شده در بالا، تا حد زیادی می توان این مشکلات را برطرف کرد.
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
مطالب بیشتر از این نویسنده محمدرضا شمس
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

۶ دیدگاه ها

 1. nike air max thea

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۷ در ۹:۰۴ قبل از ظهر

  Thank you so much for giving everyone such a wonderful chance to read in detail from here. It is often so pleasant and as well , full of a lot of fun for me and my office fellow workers to search your web site nearly 3 times weekly to find out the new guidance you have got. And of course, we’re certainly happy with the dazzling methods you give. Selected two tips in this posting are in truth the very best we have ever had.

  پاسخ دادن

 2. cheap nfl jerseys

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۶ در ۴:۱۹ بعد از ظهر

  I am writing to make you understand of the fabulous encounter my cousin’s child found using the blog. She came to understand many things, which included what it’s like to have an incredible helping character to let many others with no trouble learn about some impossible subject areas. You truly surpassed people’s desires. Many thanks for offering the warm and helpful, trusted, educational and in addition unique thoughts on this topic to Gloria.

  پاسخ دادن

 3. michael kors handbags

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۴ در ۱۰:۱۳ بعد از ظهر

  I needed to create you one very small word so as to thank you very much over again for all the breathtaking solutions you have contributed on this page. This is pretty open-handed of you to allow without restraint all that some people would have marketed as an ebook to end up making some profit for their own end, particularly considering that you might have tried it if you desired. The good tips also served to be the great way to understand that other individuals have the identical zeal just as mine to realize a whole lot more with respect to this matter. Certainly there are lots of more pleasant occasions up front for people who look over your blog post.

  پاسخ دادن

 4. nike roshe one

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۴ در ۱۰:۳۵ قبل از ظهر

  I am only commenting to make you understand of the terrific experience my cousin’s daughter obtained checking the blog. She came to understand a wide variety of things, not to mention what it’s like to have a wonderful coaching nature to have a number of people with ease have an understanding of some tortuous topics. You undoubtedly did more than her expectations. Many thanks for coming up with the good, trustworthy, explanatory and even cool tips about your topic to Kate.

  پاسخ دادن

 5. yeezy shoes

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۱ در ۷:۲۹ بعد از ظهر

  Thank you for all your hard work on this blog. Debby enjoys doing internet research and it’s really obvious why. All of us notice all concerning the compelling method you make great strategies by means of the web blog and as well as encourage response from other individuals on this issue then our child is really being taught a lot. Have fun with the remaining portion of the year. Your performing a first class job.

  پاسخ دادن

 6. mlb jerseys

  ۱۳۹۵-۰۶-۰۱ در ۹:۳۷ قبل از ظهر

  Thank you for all your valuable work on this site. Ellie enjoys making time for investigations and it’s obvious why. A number of us hear all about the compelling medium you make invaluable strategies on your website and therefore attract response from people on the issue plus our favorite daughter is without question starting to learn a whole lot. Have fun with the remaining portion of the year. You are carrying out a brilliant job.

  پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بررسی کنید

آموزش ترفند های حرفه ای تلگرام قسمت چهارم

سه قسمت از سری آموزش های ترفند های حرفه ای تلگرام رو باهمدیگه پشت سر گذاشتیم و به قسمت آخر…