دامنه چیست؟

دامنه چیست؟

[symple_box style=”boxsucces”]
دامنه چیست؟
[/symple_box]

به آدرس های سایت دامنه می گویند. مانند سایت گوگل  که دامین آن google.com یا www.google.com است.دامنه یکی از مهم ترین قسمت های سایت است. برای مثال دامنه زیر را ببینید:

www.bedanid.net

پسوند net ، پسوند این دامین است ولی دقت کنید:

https://www.bedanid.net/default.aspx

aspx پسوند فایل default و  net پسوند دامین ماست. خب حالا فرق .com و .net و .ir و … در چیست؟ هر یک از پسوند های دامین معنای خاصی دارد. مثلا پسوند .ac.com یا ac.ir را برای دانشگاه ها و موسسات آموزش می گذارند. هر دامین بسته به نوع خود در سازمان مربوطه و هر سازمان اجازه اجاره آن را از سازمان خاصی می گیرد. برای مثال برای ثبت دامین phpassistant.ir ، ما باید به سازمان نیک مراجعه کنیم تا آن را برای ما ثبت کنند. دامین هایی با پسوند عمومی مثل net یا com در سازمانی به نام Domain Name Register Center ثبت می شود. اگر شما بخواهید دامین ای ثبت کنید مشخصات شما را می خواهند. خواستن مشخصات به این دلیل است که مشخصات شما در پایگاه Whois ثبت شود و از دزدیده شدن دامین شما جلوگیری شود. Whois چیست؟ کجاست؟ Whois یک پایگاه وابسته به سازمان ثبت دامین است که با جستجوی هر دامین DNS ، نام مشخصات مالک و نام ثبت کننده نمایش داده می شود که آن را در سایت های اجاره دامین حتما دیده اید.
[symple_box style=”boxsucces”]
DNS دامین چیست؟
[/symple_box]

مانند آجرهای یک خانه است. آدرس DNS ها ممکن است به صورت زیر باشد:

ns1.nameserver.com
ns2.nameserver.com

DNS برای این که هاست شما به دامین شما مربوط شود ، تنظیم می شود. سرور های ns1 ممکن است قطع باشند به همین دلیل باید ns2 کار کند. اگر به هر دلیلی Data Center هاست شما از بین برود ، DNS های شما نیز از بین می روند تا دامین بدون هاست شما دزدیده نشود.
ثبت دامنه