whats-the-html-(1)

جلسه اول : Html چیست؟

HTML چیست ؟ شاید بارها و بارها اسم HTML را شنیده باشید اما در حقیقت معنای دقیق آنرا ندونید و کاربرد و استفاده آنرا ندونید . خب زیاد ناراحت نباشید چونکه ما شما را گام به گام و به صورت کامل از سطح مبتدی تا حرفه ای با زبان HTML آشنا میکنیم . همچنین در جلسه اول ، مقدمه ای بر HTML را برای شما بیان میکنیم تا پیش زمینه ای باشد برای آموزش های بعدی .

مقدمه

HTML مخفف کلمه Hyper text markup language میباشد و به معنای زبان نشانه گذاری ابرمتن میباشد . HTML زبان پایه برای کدنویسی و طراحی صفحات وب هست . برای نوشتن کدهای اچ تی ام ال نیاز به محیط و برنامه خاصی نیست بلکه میتوانید آنرا در ادیتور ساده ای مثل نوت پد بنویسید . البته برای کدنویسی راحت تر ، منظم تر و سریعتر میتوانید از برنامه هایی که مخصوص کدنویسی هستند استفاده کنید مانند Adobe Dreamweaver و Notepad ++ .

اکثر وبسایت هایی که مشاهده میکنید زبان پایه کدنویسی آنها اچ تی ام ال میباشد .

ساختار کد HTML

یک قالب یا یک تکه کد اچ تی ام ال ، شامل مجموعه ای از تگ ها و متن ها میباشد که در آموزش های آینده شما را به طور کامل با تگ ها و تعریف آنها آشنا خواهیم کرد .

یک تکه کد یا قالب اچ تی ام ال شامل تگ های <html></html> میباشد که باقی کدها و تگ ها بین این دو تگ اصلی قرار میگیرند .

همچنین بین تگ اچ تی ام ال ، تگ های <body></body> و <head></head> نیز قرار دارند که تگ body شامل تمام تگ ها و نوشته هایی میباشد که توسط مرورگر خوانده میشود و به نمایش در میاید ، و تگ head شامل تمام تگ ها و اطلاعاتی میشوند که توسط موتور های جستجو خوانده میشوند و شامل فایل های جاوا اسکریپت و استایل ها و .. میشود که در آینده به طور کامل این تگ ها را برای شما شرح میدهیم .

قطعه کد زیر یک نمونه کد اچ تی ام ال است که تگ های html و body و head در آنها رعایت شده است :

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
<html>
<head>
 <title>بدانید</title>
</head>
<body>
<p>متن تست</p>
</body>
</html>

ساخت یک فایل حاوی کد HTML

شما برای نوشتن تگ ها و ساخت یک فایل اچ تی ام ال نیاز به برنامه ی خاصی ندارید می تونید با Notepad در ویندوز هم بنویسید ولی برنامه های حرفه ای تر هم هستند مثل نوت پد ++ و دریم ویور .

برای مثال می خواهیم یک فایل HTML بسازیم

برای این کار اول یک Notepad باز کنید و کد های آماده ی زیر را در آن بنویسید (بعدا به مبحث معرفی تگ ها میرسیم )

۱
۲
۳
۴
۵
۶
۷
۸
۹
۱۰
<!doctype html>
<html lang="en">
<head>
 <meta charset="utf-8">
 <title>بدانید</title>
</head>
<body>
<p>سلام !</p>
</body>
</html>

بعد از نوشتن این کد ها روی گزینه ی File کلیک کنید و بعد روی Save as سپس از منوی Encoding گزینه ی UTF-8 رو انتخاب کنید و اسمی برای آن انتخاب کنید.توجه داشته باشید حتما باید پسوند .htm یا .html بزارید مثال index.html
بعد از اتمام کار با یکی از مرورگر های اینترنتی مثل Internet Explorer , Mozilla Firefox ,Google Chrome و … این فایل را باز کنید و نتیجه ی کار را ببیند.
خب آموزش امروز ما تموم شد . در پست های آینده منتظر آموزش های بعدی این مجموعه باشید و یادتون نره که یادگیری زبان های کدنویسی و برنامه نویسی تنها با خوندن و حفظ کردن کدهای آن میسر نیست بلکه باید تمرین کنید .
با تشکر این پست توسط دوست عزیزم عرفان ، مدیر سایت فارس اسکین تهیه شده است